www.dowjonesrisk.com

FOMC rozpoczyna dwudniową sesję – czego się spodziewać?

FOMC spotyka się w tym tygodniu we wtorek i środę i wyda oświadczenie po posiedzeniu w środę o godzinie 19:00 GMT. Rynek szeroko przewiduje przyspieszenie tempa zwężania, które położy kres nowych zakupów do marca i będzie poszukiwać sygnałów dotyczących terminu ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Oczekuje się, że Fed przyspieszy zmniejszanie do 30 miliardów dolarów miesięcznie z obecnego limitu 15 miliardów dolarów, gdy decydenci zajmą się kwestią wzrost presji inflacyjnej wraz z umocnieniem gospodarki i rynku pracy w IV kw.

Zagrożenie inflacyjne wzrosło, a wybicie do wieloletnich maksimów i utrzymywanie się presji zaowocowało decyzją o „przejściu na emeryturę przejściowa charakterystyka. Komitet chce teraz zakończyć ten etap dostosowania, aby uzyskać większą elastyczność w zakresie normalizacji. Zakładając koniec QE w marcu, wielu obserwatorów Fed spodziewa się wzrostu w czerwcu, a niektórzy nawet przesuwają pierwszą podwyżkę do maja. Jest mało prawdopodobne, aby FOMC rozpoczął tak szybko start, ale będzie bardziej ostrożny w ocenie warunków. Podwyżki o ćwierć punktu są widoczne we wrześniu i grudniu.

W przypadku prognoz stóp funduszy w SEP powszechnie oczekuje się, że szacunki na lata 2022-23 zostaną podniesione o około 0,3%, biorąc pod uwagę jastrzębią zmianę w polityce. strong> Mediana z 2022 r. powinna pokazać dwie podwyżki stóp procentowych o ćwierć punktu w 2022 r., co jest zgodne z potrzebą przyspieszenia wygaszania QE, aby otworzyć drzwi do wcześniejszej podwyżki stóp niż wcześniej przewidywano. Komitet będzie ostrożniej stąpał z podwyżkami stóp, prawdopodobnie wstrzymując się przez kilka miesięcy przed startem.

W dalszej perspektywie nie spodziewamy się zmian w prognozach na 2024 r., zgodnych z poglądem, że inflacja będzie wyhamowywać. SEP został zaktualizowany na wrześniowym spotkaniu i zostanie ponownie zmieniony w grudniu. Na nieszczęście dla Fed, prognozy inflacyjne znów będą powodem do zażenowania, ponieważ powinny oznaczać piąty z rzędu SEP z rewizjami w górę. SEP prawdopodobnie ujawni duże cięcia w 2021 r. zarówno w szacunkach PKB, jak i stopy bezrobocia, ale także ogromne wzrosty w prognozach cen łańcucha PCE. Ostatnie aktualizacje SEP miały miejsce we wrześniu, kiedy to również obniżono szacunki PKB, ale nieznacznie podwyższono szacunki stopy bezrobocia. Szacunkowe ceny sieci były podwyższane w każdej z ostatnich czterech aktualizacji SEP.

W pytaniach i odpowiedziach przewodniczący Powell odpowie na zwykłe pytania dotyczące znacznego przekroczenia inflacji w 2021 r. oraz zagrożeń związanych z inflacją, przed którymi stoimy w 2022 r.

Poniższe podsumowanie podsumowuje zmiany gospodarcze, które miały miejsce od ostatniego posiedzenia FOMC w listopadzie, dotyczące rynku pracy, inflacji i konsumpcji.

Rynek pracy: Płace odnotowały solidny wzrost w 2021 r., przy średnim wzroście 555 tys. od początku roku, po średnim spadku płac w 2020 r. o -785 tys. Stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom w ostatnim wzroście 3,5% w lutym 2020 r., po czym wzrosła do szczytowego poziomu 14,7% w kwietniu 2020 r. Od tego czasu stopa spadła do 4,2% do listopada, najniższego poziomu od początku pandemii. Wskaźnik uczestnictwa spadł z najwyższego od 5 lat poziomu 63,3% w styczniu i lutym 2020 r. do najniższego od 48 lat poziomu 60,2% w kwietniu 2020 r., po czym wrócił do poziomu 61,8% do listopada tego roku. Wskaźnik średnich godzinowych zarobków r/r został gwałtownie podniesiony w kwietniu 2020 r. w wyniku zmiany składu miejsc pracy wraz z przestojami, ponieważ zwolnienia były silnie skoncentrowane wśród pracowników o niskich zarobkach.

Zatrudnienie w sektorze towarów stale rośnie, choć w umiarkowanym tempie od kwietniowego spadku, po solidnej poprawie w drugiej połowie 2020 r. Sektor towarów stoi w obliczu poważnych trudności w 2021 r. z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw, które były mniej widoczne w 2020 r..

Zatrudnienie w sektorze usług poprawiało się w każdym miesiącu tego roku, po spadku o -356 tys. w grudniu 2020 r., który ograniczył serię dużych zysków. Miesięczne zmiany w sektorze usług wynoszą jak dotąd średnio 470 tys. w 2021 r. z -609 tys. w 2020 r., w porównaniu do 141 tys.

Inne miary niepełnego wykorzystania siły roboczej obejmują osoby marginalnie przywiązane do siły roboczej, pracowników zniechęconych i pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin ze względów ekonomicznych.

Wzrost płac ustabilizował się na stałym poziomie na poziomie 3% lub nieco powyżej między 2018 r. a początkiem -2020 r., przed związanym z pandemią gwałtownym wzrostem, który rozpoczął się w marcu 2020 r. w wyniku masowych zwolnień nisko opłacanych pracowników , który zmienił strukturę zatrudnienia. Po wzroście płac o 3,0% r/r w lutym 2020 r. nastąpił dwumiesięczny wzrost do 8,2% w kwietniu 2020 r., po czym spadek do 0,3% w maju 2021 r., ale od tego czasu odbicie do 4,8%. % w listopadzie. Poza niezdarnymi efektami bazy, wzrost płac rok do roku wzrósł netto wraz z pandemią, biorąc pod uwagę odejście od nisko opłacanych pracowników i niedobory siły roboczej w wielu branżach.

Inflacja: w 2021 roku zaobserwowaliśmy potężny wzrost cen towarów i materiałów budowlanych, który poprawia perspektywy inflacji na ten rok. Odnotowaliśmy rok do roku wzrost CPI o 6,8% w listopadzie który był najwyższy od 39 lat, 6,2% w październiku, co oznaczało 31-letnie maksimum, oraz wzrosty o 5,4% we wrześniu, 5,3% w sierpniu i 5,4% zarówno w lipcu, jak i czerwcu, co oznaczało 13-letnie maksima.

Ulubiony wskaźnik inflacji Fed, miara cen łańcuchowych PCE, odnotował październikowy wzrost r/r o 5,0% dla nagłówka i 4,1% dla rdzenia, po odpowiednich wrześniowych wzrostach o 4,4 % i 3,7%, pozostawiając 31-letnie maksima dla nagłówka i rdzenia w obu miesiącach. Kwiecień 2020 r. był najniższym okresem dla miar inflacji.

Konsumpcja: realny PCE gwałtownie zwolnił w trzecim kwartale wraz z początkiem spadkiem sprzedaży detalicznej, gdy wycofaliśmy impulsy stymulujące poprzez depozytów bezpośrednich dla klientów indywidualnych w I kw. Realny wzrost konsumpcji wyniósł 1,7% w III kw., po wskaźnikach 12,0% w II kw., 11,4% w I kw., 3,4% w IV kw. i wielkim pandemicznym zygzakiem w 2020 r., który pozostawił spadek wzrostu w III kw. na poziomie 41,0% po spadku o -33,2% w II kw. .

PKB prawdopodobnie wzrośnie o blisko 7,0% w czwartym kwartale, po odnotowanych wskaźnikach na poziomie 2,1% w trzecim kwartale, 6,7% w drugim kwartale i 6,3% w pierwszym kwartale.

Niemniej jednak rynki będą się koncentrować na wypowiedziach Fed na konferencji prasowej dotyczących wszelkich wskazówek dotyczących terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynki będą nadal monitorować stopień, w jakim Fed będzie tolerował obecne przekroczenie inflacji, biorąc pod uwagę przejście Fed na system średniego celu inflacyjnego w 2020 r., który zostanie przetestowany w 2022 r.