www.dowjonesrisk.com

Oferta w USD przed kluczowymi danymi PCE

USDJPY, codziennie

Dolar pozostaje wspierany przez wzrost rentowności obligacji skarbowych o dłuższych terminach, przy czym rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła powyżej 1,62%, co oznacza wzrost o około 7 punktów bazowych w stosunku do minimów w środku tygodnia. Wiadomość, że prezydent USA Biden przedstawi swój plan wydatków w wysokości 6 bilionów dolarów (który obejmuje prawie 2 biliony dolarów na pomoc w pandemii i 4 biliony dolarów na dziesięcioletni plan wydatków na infrastrukturę i wydatki socjalne) podniosła rentowności obligacji skarbowych i dała impuls rynkom akcji, mimo że administracja Bidena wskazywała, że ma na celu podwyższenie podatku od zysków kapitałowych z mocą wsteczną do kwietnia.

Indeks USD osiągnął najwyższy poziom od ośmiu dni na poziomie 90,40, z kolejnymi spadkami pozostał płytki. EURUSD wcześniej ustalił tygodniowe minimum na poziomie 1,2171 i USDJPY a najwyższe od sześciu tygodni 109,95. Kurs Cable odnotował wczoraj najwyższe od tygodnia 1,4220, po czym spadł do 1,4180 dzisiaj.

Stosunkowo dużym ruchem pod względem wielkości był dolar nowozelandzki, który skorygował ponad połowę zysków odnotowanych po oświadczeniu polityki pieniężnej RBNZ w środę, które wskazywało na możliwą podwyżkę OCR do końca 2022 r. Korekta nastąpiła pomimo tego, że prezes banku centralnego kiwi, Orr, powiedział wcześniej, że ryzyko pogorszenia się gospodarki zmniejszyło się. Kurs NZDUSD osiągnął najniższy poziom na poziomie 0,7240, oddalając się nieco od trzymiesięcznego maksimum, które było w środę o godzinie 0,7317. Podejście weekendu, w połączeniu z ryzykiem, jakie dla dolara amerykańskiego stwarzają dzisiejsze dane z USA, wydaje się zachęcać do obcinania pozycji na NZDUSD.

Dolar australijski również notował słabsze notowania w stosunku do dolara, pomimo spekulacji w niektórych komentarzach, że RBA pójdzie w ślady RBNZ, przeprowadzając mniej gołębi zwrot, chociaż pozycjonuje się w międzybankowych kontraktach terminowych na stopy procentowe ASX jako z dnia dzisiejszego faktycznie wskazywały, że 77% oczekuje obniżki stóp procentowych do 0,0% z 0,10% na posiedzeniu RBA w przyszły wtorek. Z innych wiadomości wynika, że BoJ jest bliski przedłużenia programu pomocy w pandemii.

Gdzie indziej USDTRY osiągnął najwyższy w historii poziom na północ od 8,5760, gdy silniejszy USD i wzrost rentowności w USA wpływa na kompleks walutowy rynków wschodzących.

W Europie zaufanie gospodarcze strefy euro ESI podskoczyło w maju do 114,5 – najwyższego wyniku od początku 2018 r. Załamanie potwierdziło, że ożywienie pogłębia się, a sektor usług nadrabia zaległości, a nastroje w usługach podskoczyły do 11,3, prawie odpowiadając odczytowi nastrojów w przemyśle na poziomie 11,5. Zaufanie konsumentów pozostało na minusie, ale również się poprawiło, a po dalszym zniesieniu ograniczeń spodziewamy się, że zaufanie konsumentów dogoni. W sumie bardzo mocny raport, który potwierdza silne odbicie w ogólnej aktywności. Ponadto Schnabel z EBC przekonywał, że „rosnące rentowności są zjawiskiem naturalnym” w punkcie zwrotnym ożywienia – inwestorzy stają się bardziej optymistyczni, oczekiwania inflacyjne rosną, a jako W efekcie nominalne rentowności rosną. Członek zarządu powiedział w rozmowie z Reutersem, że „jest to dokładnie to, czego byśmy oczekiwali i co chcielibyśmy zobaczyć”. Wygląda na to, że EBC skończył z próbami obniżania stóp procentowych i zaczyna przygotowywać grunt pod zwrot w polityce w miarę umacniania się aktywności gospodarczej. Schnabel podkreślił, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie skupu aktywów, ale „zawsze musimy być gotowi do zmniejszenia lub zwiększenia skupu aktywów zgodnie” z „obietnicą EBC utrzymania korzystnych warunków finansowania w strefie euro”. Oczekujemy, że EBC w pierwszej kolejności ponownie ograniczy miesięczne wolumeny zakupów w ramach niezmienionej koperty PEPP. Następne posiedzenie EBC odbędzie się 10 czerwca.

W Stanach Zjednoczonych później pojawiają się kluczowe dane inflacyjne w postaci preferowanego przez Fed deflatora PCE za kwiecień. Oczekiwany jest spadek dochodów osobistych o -14,0% w kwietniu, co pozwoli na odreagowanie znacznej części marcowego wzrostu o 21,1% dzięki kontrolom stymulacyjnym. Wynagrodzenie powinno wzrosnąć o 1,2% po marcowym wzroście o 1,0%. Oczekuje się również kwietniowego spadku „wpływów z transferów bieżących” o -42,4% po marcowym wzroście o 95,1%, ponieważ miara ta śledzi wydatki stymulacyjne. Konsumpcja powinna wzrosnąć o 0,9% po marcowym skoku o 4,2%. Oczekuje się, że stopa oszczędności spadnie do 13,0% w kwietniu ze szczytowego poziomu 27,6% w marcu. Oczekuje się wzrostu o 0,6% zarówno głównego indeksu cen sieci PCE, jak i rdzenia, po odpowiednio 0,5% i 0,4%. Dane spadają o 12:30 GMT wraz z najnowszymi informacjami na temat Zapasów hurtowych i Bilansu handlu towarami.